délka života

Sunday, 20. November 2011

První vteřina života trvá celý dosavadní život, celou vteřinu. Druhá vteřina trvá polovinu dosavadního života. Třetí trvá třetinu. Miliontá miliontinu, a to už začneme uvažovat, jestli vteřina nezačíná být příliš drobný interval. V té chvíli ubíhá dvanáctý den našeho života, který bude trvat celou dvanáctinu.

Zakládám hnutí za vnitřní čas. Časové jednotky by měly být osvobozeny od hloupé lineární škály a namísto toho se odvozovat z toho, jaký díl z našeho života tvoří. Hodina trvá pro každého jinak dlouho, na základce se neskutečně vlekla, kolem důchodce profičí. Když má nějaký třicátník osmihodinovou pracovní dobu, neměli bychom říkat, že mu práce trvá osm hodin – nýbrž přibližně osm čtvrtmiliontin jeho života. Když je zločinec dopaden v šedesáti, a sice s dvacetiletým zpožděním po spáchání trestného činu, měl by k pětiletému trestu, který ve čtyřiceti představoval osminu z jeho života, bručet správně o dalších pětadvacet měsíců déle. Šestnáctiletý sprinterský talent uběhne stovku za deset vteřin, přibližně za deset půlmiliardtin svého života – zatímco pro kmeta v požehnaných devadesáti pěti znamená vteřina tři miliardtiny života, čili je šestkrát kratší, a tak stařečkův odpovídající výkon pro stovku je jedna minuta. Jednou budou dosavadní nespravedlnosti v konstruování sportovních tabulek napraveny a olympijské stadiony se zaskvějí křepkými kmety!

Při naději dožití 75 let by člověk myslel, že se v třiceti sedmi ocitá v polovině života. Avšak podle prožitého času si první půlku odžil už dávno, v závislosti na použité metodice to může být např. ve třech letech. Příklady metodik, včetně odvození vnitřního trvání prenatálního období nechávám na příště. Mohu ale prozradit už nyní, že se v bříšku pohybujeme v řádu desítek milionů let.

V současné chvíli je nám všem stejně, a to je „teď“. Lišíme se jen rychlostí času. Zrychlování není pro stárnoucí pouze nevýhodné. Vnitřní hodinu mají sice nanejvýš pětinovou oproti hodině školáka, ale do fyzické hodiny se fyzických úkonů, jako třeba kliků myší (PPC) vejde stejně. Reklamky nic nepoznají.

původní komentáře: 

1 Radek Pokorný WWW 21.11.2011, 14:37:07

A sakra.

2 JOSEF DUCHAN 22.11.2011, 05:19:15

Vladimíre zdravím Tě - to co píšeš - je úžasně těšící a pravdivé.
3 zpomalení tomáš vaněk WWW 22.11.2011, 16:49:56

Vladimíre, přemýšlím o konceptu zpomalení. Ne ve smyslu celkového ubrání rychlosti, ale o tom, že každá lidská aktivita produkuje své typizované tempo, určuje běh stroje - těla a běhu věcí běžících kolem. Nejde mi však o pomalejší chůzi, či přibrzďování rychlé mluvy. Chůzi či mluvu beru jako vedlejší projev různých chtění/nechtění. Zpomalení se pak nastavuje někde před tím, než sama věc vyrazí. Pak už to může být pěkný cvrkot. Souvislost jsem vytušil v tom co jsi napsal. Myslím tím, zpochybnění nejrychlejší rychlosti atp.

4 koko. WWW 23.11.2011, 00:25:05

ahoj Tome! - jeli jsme dneska s ateliérem vlakem z Drážďan a bavili jsme se mj. o tom, že zrychlení a přitažlivost je fyzikálně totéž - no nevím, jestli to souvisí s tím, co říkáš, asi ne - jestli ti rozumím, mluvíš o zpomalení, jako by jeden čas byl pomalejší než druhý (a ne jako změně nějaké dané rychlosti) - těším se, co ti z toho vyleze

5 koko. WWW 23.11.2011, 00:27:10

[2] ahoj Josefe, vycházejme ale z toho, že nejdřív je to úplný nesmysl :o)

6 Jub. 01.12.2011, 23:39:12

To už je skoro jako když si vezmeme, že normální člověk jednu třetinu života prospí-8hodin denně spí a 16hodin bdí. A to tělu stačí. Jenže, co když tento poměr zanecháme, ale časový interval zkrátíme - třeba dvě sekundy budeme bdít a jednu spát . Jenže co to ještě zkrátit? Třeba když vezmeme, že rychlost mrknutí trvá cca 0.15sekund, tak bychom v tomto časovém úseku spát a pak 0.3sekund bdít.. To bychom ani o spánku nevěděli, jen asi hodně mrkali :)
Jenže nakonec by to byl takový život jepice, když bychom ani nepostřehli, že jsme 1/3 života prospali.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.