filozofie břicha

Thursday, 19. July 2007

Wittgenstein je pro mnoho lidí znám hlavně jako autor věty, že o čem se nedá mluvit, o tom se musí mlčet – což vypadá jako poukaz na hlubokou mystiku nebo skepsi, anebo přinejmenším výzvu, aby se zbytečně nežvanilo.

Jeho dalším vývojem to ale získalo další význam: o čem se nedá mluvit, na to lze někdy ukázat.

Na nejzákladnější věci jazyka či logiky nedosahuje žádné pravidlo, ty se prostě musí uvidět.

Ukazováním se Wittgenstein dostal do království vizuality a mimoděk tak založil svůj veliký vliv na výtvarné umění 70. let i později. České umění ten vliv ale myslím minul.

Lidi občas považují taiji za duchovní cvičení. Mě se nezdá o nic duchovnější, než sezení nebo klečení. Ale co bych mu rád přiznal, je možnost taiji být filozofickým cvičením. A to mám vůči filozofii odedávna ostych.

Stane se, že ukazování pro některé vztahy nedostačuje. Ukáže se, že ukázat je málo, může vzniknout potřeba vztah nějak udělat: čití, hmat jsou oproti pohledu jinačím způsobem kontaktní, hlavně ale mají jinou metriku. Věc pochopíme děláním ještě jinak než ukazováním, a někdy se dělání náhodou ukáže zrovna tím nejadekvátnějším způsobem porozumění.

To se myslím děje při cvičení taijiquan. Co se nedá ukazovat, to se musí dělat! Každý pohyb je rovnou oním taiji (teď myslím vztah taiji, ne bojové umění téhož jména – vlastně to, co se graficky vyjadřuje těma dvěma rybama yin a yang), přímo hmatáme, jak se jeden aspekt čistě odlišuje od druhého, jak z něho vyrůstá, narůstá na jeho úkor a proměňuje se v něj. Hmatáme to jako pod lupou, avšak nejen jako!

Chceš vidět jak vznikl vesmír? Udělej si wuji, a pak třeba lanzhayi! I kdyby ti někdo nabídl být u vzniku vesmíru, odkud byste se na něj koukali? V taiji ho máš blízko, že blíž a fyzičtěji to snad ani nejde.

původní komentáře: 

1 Inland Empire Pavla Jonssonova WWW 20.07.2007, 12:07:19

Zdravim Te, Vladimire,
vcera jsem videla novy Lynchuv film Inland Empire.
Pripadal mi jako praxe aktivniho odkazovani…co myslis?

jak se zpomalit na taiji? to je mi zahadou.

docetla jsem se v o Tvem blogu v Respektu 29. Vazne byl ten Kassel tak neprijemny?
moc a moc zdravi
Pavla
Jonssonova

2 koko. WWW 20.07.2007, 13:52:34

ahoj Pavlo!
čtu tvůj blog!

rád tě tady vidím

toho Lynche jsem ještě neviděl, jen jsem si z názvu odvozoval, že to může připomínat ten koncept \"inscape\“ básníka Hopkinse – který v jedné knížce nedávno připomenul Václav Cílek – já mám rád i druhý Hopkinsův koncept, kterému říkal \"instress\“, protože se občas zabývám úžasem

Do Kasselu jsem se jel podívat teď po patnácti letech znovu, možná o tom sem taky napíšu. Tady na blogu se mě na tu zkušenost nebo ten \"úspěch\“ ptají Karolína Jirkalová a Jan Skřivánek: http://kokolia.bloguje.cz/459613-rozhovor-pro-tydenik-euro-updated.php

na to taiji, které cvičíme, se nemusíš zpomalovat, můžeš u něho klidně poskakovat jako kašpárek, jak se ti chce a zpomalíš taky, když se ti chce…

měj se krásně

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.