I had a dream

Sunday, 9. July 2006

V polovině 80. let jsem na půdě jakéhosi opuštěného smíchovského činžáku našel krabici se žárovkou značky Philips. Zíral jsem na ni v proudu popelavého světla jako na odkaz Maxmiliána Drápa.

Znali jsme jen jednu značku žárovek, stejně jako jednu značku skoro všeho. Představa, že by se zašlo do obchodu a koupila se žárovka od Philipse byla potrhlá, zcela nepravděpodobná a vlastně nádherná. Philips znamenal nedosažitelnou tuzexovou superkvalitu. Dalo se předpokládat, že i světlo jeho žárovky bude jasnější, čistší, lepší. Když jsem se v hospodě pochlubil tajuplnou stopou po návštěvě vyspělejší civilizace v našich krajích, společnost se rozdělila na nevěřící Tomáše a pamětníky, kteří z mozkové brázdy ještě dokázali vyškrábnout neurčitou vzpomínku, že někdy v čtyřicátém sedmém by to bylo možné. V duchu jsem se pomodlil, aby bylo zase normální koupit v elektru Philipse a další takové.

Modlitba, pronesená mimochodem a bez velkého nároku, evidentně zabrala, a tak dneska je až přephilipsováno, přepanasonicováno, přetoshibováno atd. – a naopak je mírně podtesleno. Krásně se na to nadává. Já však nemohu dost dobře vystupovat jako kritik globalizace, když jsem si tenhle stav tak upřímně vymodlil.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.