Miss Kompost

Friday, 27. April 2007

Už jsem se tady doznal, že můj životní postoj se dá shrnout pod pojem kompost.

Svět mám rozdělený na kompostovatelný a nekompostovatelný. Ten druhý mě prakticky nezajímá. Tak jak s každým stéblem spěchám k fermentující hromadě, tak obdobně jednu myšlenku v hlavě vrším přes druhou, nechám zapařit, počkám na exotermní reakci, pozoruju proměnu konzistence a ztrátu objemu (a nakonec v šoku hledím, jak nepatrné množství živné šedé hmoty z těch natupírovaných myšlenek vzniklo). Že paměť nabývá formy kompostu, nepřekvapí. Ale v kompostu vzniká i budoucnost. Věštit z kompostu je snadné: čím je kompost zralejší, tím více budoucnosti obsahuje.

Kompostování je nemorální v tom, jak v člověku probouzí mamon. Veden představou, že na hromádku přidám další šlupku od banánu, cestuji s ní dvěstě kilometrů. Doma ji sice zapomenu vyhodit, takže se šlupkou v kabeli udělám ještě pár otoček mezi Prahou a Brnem – ale ani ve chvíli, kdy ji slizkou a napůl již rozloženou vytahuju z boční kapsy, nepociťuju štítivost. Naopak, pociťuju mamon.

Časem se to zhoršuje. Začal jsem vozit ze školy domů biomasu, kterou jsem vyprodukoval během týdne (ne doslova veškerou, i když náš děda zastával názor, že sedlák má hnojit jen svoje pole). Když to začalo být opravdu neúnosné, požádal jsem kvestora o kompostér, že si ho vezmu pod patronát, do týdne tam kompostér opravdu byl a už sviští. Mám pocit, jako bych na školní zahradě nainstaloval bankomat.

Nejen mamon, ale i ambice. Bůh ví, že nemám žádné ambice, i když to tak možná nevypadá – kromě té nejhorší, nejnemožnější: že všechno musí být jediným možným způsobem. A teď přece jednu mám a velkou. Usiluju o titul Miss Kompost. Uzávěrka je za měsíc, mám z toho nervy. Můj kompost je bezpochyby největší, nejkrásnější, má úžasné složení, dominuje celé zahradě, je zhmotněnou posedlostí, ale stejně se chvěju.

No, když to nevyjde, tak ty ambice taky zkompostuju.

původní komentáře: 

1 Irmiš WWW 30.04.2007, 14:53:40

Přeju hodně štěstí, jak to tak čtu, bude tvůj kompost nepochybně aspoň originální :o))

2 hv 30.04.2007, 20:07:04

Ten ekodomov.cz je hodne zajimavej link, diky za nej! Mozna uz znate, ale jestli jeste ne, mohlo by se vam libit: www.ekozahrady.com. Tesim se, az ve svem lese vypestujete prvni kedlub! :)

3 honza WWW 01.05.2007, 00:10:36

No jo, kompostuju, ale svůj kompostér z Globusu bych se styděl přihlásit… Nicméně kompostace myšlenkových procesů je pro mě velmi inspirativní. Díky!

4 Miss-ion Impossible… aTeo WWW 23.08.2007, 01:39:27

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.