mobyl

Saturday, 27. May 2006

Kdysi měli mobily jen vexláci a zbohatlíci. V 1993 jsem potkal v noci na stockholmském nábřeží bláznivou dívčinu, hovořila sama se sebou, pro mě první případ, kdy jsem viděl s mobilem normálního člověka. V polovině devadesátých let ho začali mít i střední podnikatelé, což byla tehdy obdoba budovatelů z padesátých let, dojemný rys naší transformace, v okřídlených fialových sakách, s vírou ve volný trh, což tehdy znělo jako volná láska, workoholici až za hrob – mnohé skutečně vyléčil až infarkt nebo mrtvice.

Zbytek populace vyjadřoval svou závist hledáním důvodů, proč je dobré telefon nemít. Ale proklamovaný odpor proti nošení mobilu neúprosně slábl. Podle přidělené předvolby se dalo odhadnout, jak dlouho kdo odolával. Když vidím, že má někdo euroteláckou předvolbu 606 jako já, hned si říkám, že mě s tím člověkem spojuje nějaký biorytmus nebo názor.

Usuzoval jsem taky, že u Eurotelu jsou především voliči ODS, zatímco Paegas, dnešní T-Mobil, působil jako alternativa, a sbíral tudíž trochu více alternativní zákazníky – slabší a méně průrazné. Řadil jsem si je ke komunistům a sociálním demokratům. Oskar byl alternativou k alternativě, sám hlásal, že je určený pro zbytek. Vzbuzoval podobné naděje jako Unie svobody. Paegas u nás nikdy neměl signál, takže bych byl normálně u Oskara, ale vznikl až půl roku poté, co jsem koupil celé rodině první mobily. (Tohle přičlenění voličů je ale chybné, aspoň podle článku na aktualne.cz)

Záhy jsem pochopil, že cena hovorů a služeb Eurotelu není daná jejich náklady, ale horním odhadem toho, co ještě bude zákazník ochotný zaplatit. Nedělám si iluze o ostatních dvou, ale tihle byli opravdu odporní. Prakticky jsem přestal volat, abych je nesponzoroval. Oskar měl aspoň vtipné reklamy. Teď už je to sice Vodafone, ztratil větší část svého kouzla, přesto se naše rodina najednou jako jeden muž či žena minulý týden rozhodla změnit operátora, přecházíme z Eurotelu na Vodafone. Uf.

původní komentáře: 

1 lední brtník 27.05.2006, 13:59:33

ale prd.
mobil jsem si před háááfo lety pořídil hlavně proto, že nebyla šance dřív než do roka dostat linku.
a eurotel si pořizovali jen pražáci a podnikatelé.
v našem kraji, kde je zvykem že founa si lidi platí sami a nesponzorují jim ho bohatí rodiče: dnes v práci máme v kanclu 50 lidí – trotlotel má jediný člověk (skrz blbosti a pevné linky).
neber pražská měřítka na celou republiku.

2 Kyklop WWW 31.05.2006, 16:38:54

Hehe, jeden z prvních mobilů jsem viděl u pacienta, který ani neuměl hodiny, neuměl číst a nepamatoval si všechny jména sourozenců… Když byl propuštěný, tak po čase přijel na návštěvu – taxikem, ověšený zlatem a s tím mobilem,který tehdy ještě nebyl samozřejmosti jako dnes. Šel s nami na vychazku a ja ho pozadal, zda by mi mohl zjistit jedno tel. cislo. „Hu, neumim, jen domu!“ „Jak domu?“ „Vim co mam zmacknout, abych se dovolal brachum a tatovi. Vic neumim.“ Tak jsem to vzdal. Tak takova je moje stara vzpominka na mobil :-)

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.