nahrávání světa

Thursday, 22. December 2005

Uprostřed vánočního večírku, někdy po půlnoci, pronesl Láďa Č. (doplním příjmení) nečekaně přednášku o pokusu navštívit naši diplomantku Evu Nádvorníkovou na Velké Ohradě, přičemž podle první verze Eva není doma a je tam jen její Honza, v druhé je Evina absence nafilmovaná a potřetí je někomu vyprávěná. Rozpoutala se debata, o čem Láďova sugestivní řeč vlastně byla a jestli vůbec něco řekl.

Sám jsem sice celkovému smyslu nejspíš vůbec neporozuměl, což ale nevadilo, aby to nepodnítilo myšlení. Měl jsem dojem, že i ostatní účastníci měli podobný zážitek.

Přivítal bych, kdyby přednáška byla právě o různých modech absence, což mě zajímá už nejmíň půl života. Způsoby neexistence by si zasloužily být více probádávány – nebo jsou a já o tom nevím? Ale asi to o tom nebylo. Ostatní i Láďa sám by z předneseného vypíchli něco úplně jiného.

Když jsem se v mysli vrátil k Láďovu expozé, všiml jsem si, že mě něco zaujalo na jen mimochodem podaném obrazu situace v kuchyni, zaznamenané na kameru. Mezi všemi věcmi v místnosti má kamera podivně privilegovanou funkci. Ostatní předměty trčí v plynutí času jako balvany v peřejích, ale kamera představuje téměř kouzelné zdržení, boční zátoku, do sebe zavinutou odbočku. Zklidněná hladina Narcisovy tůně.

To se mi ale hned zdálo nespravedlivé, proč by kamera měla mít tak exkluzívní status. Nechtěl jsem se nechat zblbnout tím, že má v sobě všechny ty magnetické hlavy a úžasně jemná soustrojí. Říkal jsem si, že není možné, že by ostatní věci nereagovaly svými způsoby na dění v kuchyni. Každá vzájemná reakce dvou věcí je nahrávka. Pro nás je problém spíš jen to, že na všechny tyhle roztodivné záznamy nemáme přehrávače.

Uvedu příklad. Ve chlebu je bublina, proniká do ní světlo. Místo, kterým světlo vstupuje, funguje jako čočka. Každý otvor organizuje paprsky, je to vlastně kamera obskura. Na protější „citlivé vrstvě“ střídky se paprsky promítají a vlastnosti exponované střídky se tím proměňují. Obraz, který vzniká, je asi těžko detekovatelný, ale je tam.

Obraz je nekvalitní, deformovaný, rozostřený. Ale není takový je jen proto, že ho vztahujeme k ideálu ostrého obrazu? Jsou věci samy od sebe ostré? Krásně (ostře) o tom píše Vopěnka; snad sem ještě dodám odkaz, kde se požadavkem ostrosti zabývá a ukazuje jeho problematičnost.

Když bude bublina otevřenější a mělčí, obraz bude o to rozostřenější. Ale deformace je taky příznačná, není jen tak. Deformace je upozorněním na charakteristiku rekordéru. Dá se odfiltrovat – ale možná, že může být zajímavé právě protnutí impulzu a substrátu.

Můžeme si taky stěžovat, že obraz bývá více či méně latentní. Ale není latence je zase jenom nenaladěnost přehrávače?

Uvedl jsem příklad vzniku obrazu přes komůrku v materiálu. To je jen jeden z neznámého množství způsobů, jak se věci vzájemně zobrazují. Obrazy, které si mezi sebou křížem krážem vtiskují, v nich zůstávají nějakou dobu; odpaří se nakonec i z kazety nebo z disku. Ale i mizení obrazu je vznikání obrazu, je to jedno, pokud ovšem nebazírujeme na názornosti.

Kamera vyniká mezi ostatními věcmi v kuchyni jen tím, že umíme číst její záznam, ale jinak není až tak výjimečná. Vypadá to, že celá kuchyň není vlastně ani ničím jiným, než vzájemným zápisem.

původní komentáře: 

1 kde t o bylo martin 28.12.2005, 02:07:46

Muzes upresnit o jake setkani se jednalo, podle zpusobu formulaci je autorem napadnutych slov Ladislav Cumba.

2 hádáš správně! koko WWW 28.12.2005, 09:08:10

ano, byl to on, předtím jsem ho neznal, proběhlo to v našem ateliéru, přivedla ho jedna studentka; neudělal dojem nějakým brilantním myšlenkovým výkonem, ale spíš tím, jak přednášku zahrál, takže se nám některé momenty docela zapsaly. Nejsme myslitelé, nepídíme se po pravdě, ale po impulzu, každý je nám pro to dobrý. (Což však není přístup, který bych obecně doporučoval…)

3 Ahoj irena_velkova 11.01.2006, 13:00:52

Ráda bych Ti poslala foto – nemám mail adresu.

Prosím pošli…I.V.

4 Formy neexistence Vojtěch Plachý WWW 06.02.2007, 16:29:03

Formy neexistence viz:
Pavel Floss, Architekti křesťanského středověkého myšlení – str. 86/87

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.