navoněnej toaleťák

Monday, 23. November 2009

Navoněnej toaleťák je symbol. Ukazuje daleko víc, než jen sám sebe. Neukazuje nic menšího, než konec světa.

I výkal má svůj kosmický rozměr, personifikuje strávené dobro (a tudíž otravu a zlo), nečistou hrozbu, kterou si sami produkujeme, stín, který způsobíme každým posvícením. V kosmické bitvě s ním se chtě nechtě ocitá i nevinná navoněná rulička, zdánlivě bezmocná, ve skutečnosti zákeřná a ve službách temných mocností.

Prosytit toaletní papír industriální voňavkou je zradou na ideálu z více důvodů: je to zbytečné, lživé a nezdravé.

Efemérní stopa parfému v papíru nemůže pachové mohutnosti výkalu ani náznakem konkurovat. K expozici vůně dochází jen v kraťoučkém okamžiku odvinutí z role. Celá aplikace je veskrze neefektivní. Naštěstí neefektivní – vždyť ten parfém zapáchá více než samotný exkrement.

Zapáchá iluzí o lepším, vonném světě. Lže nám o tom, že proti smradu nemáme bojovat čerstvým vzduchem, nýbrž ho přerazit nějakým dalším, údajně voňavým sajrajtem.

Po parfému zůstávají aromatické a potenciálně alergizující molekuly ve vzduchu, neboli další chemický bordel, o který jsme nestáli. Vtíráme si je do zadku, ačkoli ten nás o ně nežádal. Posíláme je rourou do přírody, kde budou muset nějaké baktérie podivně zmutovat, aby tu umělost dokázaly rozložit na svůj vlastní výkal.

Ať to obracím, jak chci, cítím jenom rostoucí vzdor. Svět, v němž je možné navonět hajzlpapír, musí být jednoho dne neodvratně vybliknut. A že vybliknout půjde, o tom není pochyby: ten svět není nic jiného, než jeden jediný televizní pořad. Který se odvíjí jako navoněná rolička.

Ne, ke dvacátému výročí listopadového převratu můžu říct jedině: za to jsme nebojovali!

původní komentáře: 

1 Vojtěch WWW 23.11.2009, 12:07:28

Je to tak. Jsou věci, které jsou vynikající (broskve bez chlupů, sušenky Spekulatius a zubní nit), bez jiných bychom se ale klidně obešli…

2 dana 23.11.2009, 13:33:03

no a když už,tak by mě taky zajímalo,jak zjistím, jestli potom taky voním….:-)

3 Nevinné příklady za jiné Amanita 24.11.2009, 18:40:30

Ten navoněný toaleťák je ještě výstižnější než navoněný papírový kapesník. S tím jsem se setkala, obracel se mi žaludek. S navoněným toaleťákem jsem se ještě nesetkala, ale naprosto nepochybuji o účinku této \"inovace\“ na intelektuální zdraví. Podobně vůně zavěšované do mísy WC, nejlépe v místnosti bez okna, voňavé stromečky do auta a podobné vymoženosti. Takové falešné zastírání podstaty.
Docela by mne zajímalo, jak by se tady u nás vyvíjelo používání Internetu,jak by byl cenzurovaný, kdyby nebyl onen bájný listopad a tady by na silně zetlelých nožkách trval \"socialismus\“ s nějakou tváří. Ale bakterie si s tím vším nakonec hravě poradí. Jsou velmi adaptabilní. Sešrotujou i horší věci.
Optimismus, to je moje. Amanita

4 Ka 07.04.2010, 21:57:19

Vy jste zřejmě pesimista.Pravda je,že svět je tak trochu hovno,alespoň mi to někdy přijde.Každý si může vybrat čím si chce utřít pozadí,zda si ho vůbec utřít chce..Není to tak hrozné,třeba v budoucnosti vymyslí něco jako výlet stolice na měsíc.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.