vyhánění čerta ďáblem

Wednesday, 26. July 2006

Bojuju proti horku tím, že se trochu víc obleču, napiju něčeho teplého nebo si dám teplou sprchu.

Zatím ještě v létě nenosím kožich, ale trávím parné dny pokud možno zabalenej jako beduín. Když se zpotím, příjemně to chladí – jen nesmím vychladnout.

Naše kamarádka Guo Li, čínská doktorka, nás naučila pít teplou vodu. Piju ji i v létě, většinou ve formě po bůhvíkolikáté zalitého zeleného čaje. Ledový nápoj jsem požil naposledy snad před deseti lety, málem mě to položilo.

Hrozný západní zlozvyk je podle Číňanů taky ledová sprcha. Alespoň v taiji po cvičení by takový osvěžující šok znamenal pravý opak toho, k čemu cvičení směřuje. Náhodou jsem si všiml, že i v horkách může být teplá sprcha víc osvěžující a regenerující než studená.

Vyhánět stejné stejným nebo naopak opačným, komplementárním? To jsou dvě strategie, které jdou napříč historií lékařství, sebeobrany, politiky a ledasčeho jiného. Do taiji se vlezou obě, zapadají mezi čtyři hlavní momenty vztahu yinu a yangu v principu taiji. Pěkně to popisuje Vlado Ando v prvním díle Klasické čínské medicíny (nemyslím ty mírně trapné a profláknuté kosmologické úvahy o taiji, ale výklad toho, jak jsou yin a yang vzájemně opačné, jak si jsou vzájemně vznikem, jak se vzájemně přetlačují, jak se jeden do druhého proměňují). Gene Chen, kdykoli nám potřeboval vysvětlit nějakou aplikaci, vždycky nám tyhle vztahy ukazoval na diagramu taiji: v prvním vztahu vnímáme jeden aspekt (jednu „rybu“ yinu nebo yangu) na pozadí druhého, v druhém se díváme na periferii, kde jeden či druhý aspekt povstává, v třetím si všímáme dynamiky esíčka mezi nimi, čtvrtý je vidět na oku ryby. Krásný příklad toho, jak se dá tvarem myslet. Nebo co to je, když ne myšlení?

Mám k diagramu třírozměrný výklad, kterým ale nebudu dneska obtěžovat.

původní komentáře: 

1 filc martin 09.08.2006, 01:50:56

Když si u toho balení se do něčeho, byl jsi na beuysovi v muzeu kampa? co na to říkáš?, měl jsi možnost toho vidět víc? já jsem ho pochopil, až když jsem si přečet jeho texty, vysvětlování umění králíkům a další, ze špatných reprodukcí jsem to moc nechápal, naopak divně vyfocené na mne to filcové a hlavně ten tuk svými pablesky lesku nepůsobilo šťastně. Krátce jsem k výstavě se obořil na nevlcek.bloguje.cz nehorko! martin

2 ty brďo henka WWW 24.08.2006, 10:46:56

čo robíš v zime prosímťa :)))

3 jaj a ešte henka WWW 24.08.2006, 10:47:43

mňa by ten trojrozmerný výklad zaujímal

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.