bordel

bajky

Do přednášky na vernisáži Bordelu jsem zamíchal i několik bajek, které jsem si toho dne poznamenal během cesty v náklaďáku z Knínic do Prahy.

bordel v hlavě

Byl velký sběrač bordelu, sesbíral všechen bordel na světě, vzal na sebe i náš bordel.

Ale jednoho odpoledne mu řekl hlídač na bráně: pane, ten bordel smrdí a vydává protivný zvuk.

A ten sběrač mu odpověděl: To je jen bordel tvých uší a tvého nosu.

A uřezal mu uši a nos a hodil je taky do toho bordelu.

malý bordelář

Malý bordelář vyrostl na bordelu a neznal nic jiného.

mám v tom b.

Přemýšlím, proč Bordel. Jméno pro výstavu přišlo tentokrát intuitivně, a když se mě na to při vernisáži tu a tam někdo ptal, dostával mě do rozpaků.

Bordel se přitom zcela spontánně promítal i do doprovodných jevů: návštěvníkům jsem jako brejlatej profesor při „přednášce“ předal zbytečné informace, jako vegetarián jsem jim zařídil rožněnou krkovičku, plnou chutných akrylamidů, nitridové nakládací soli a dehtových sloučenin, a jako kdysi „alternativní“ rocker jsem je potěšil nekonečným proudem recyklovaných středoproudových Rudových hitů.

Bordel – pozvánka na čtvrtek!

Kdysi jsem byl pozvaný na velkou výstavu, u které jsem pochyboval, jestli na ní vůbec mám být. Nakonec převážilo, že nemám. Pověsil jsem tam několik celkem bezbranných obrazů a fakticky jsem tím zmizel. Zástupy obrazy obtékaly a obrazy zůstávaly netknuté.

Před pár lety jsem si říkal, jestli vůbec mám být, a převážilo, že nemám. Tak jsem si v tichosti anihiloval a nechal tu stín Setrvačník, který vykonává úkony. Má dokonce i „radost ze života“ – a tak nejen mí blízcí, ale ani já samotný si nemusím virtualizace vždycky hned všimnout.

kolektivní předměty

Z povrchní mladické četby Sartra, jejíž vinou mi připadal povrchní Sartre, mi utkvěl tenhle termín. Nemůžu říct, co tím myslel on, ale jen to, co jsem si z toho vzal:
Příkladem kolektivního předmětu mi zůstal národní výbor nebo nějaký jiný úřad, zahrnující chodby, kanceláře, hierarchie, osoby, procesy, pach kantýny atd. Byl to pro mě osvobozující objev, že úřady lze takhle uchopit, že se z nich stávají obyčejné věci – když ovšem obyčejným věcem naopak připustíme jejich institucionální povahu.

Subscribe to bordel