sport

vstaň a běž

Překážkář Edwin Moses měl charakteristický styl, se kterým vyhrál 122 závodů po sobě, dvě olympijské medaile a čtyřikrát posunul světový rekord. Pamatuju si jeho slib, že na konci kariéry prozradí svůj tajný recept, jak dokázal tak hezky a rychle běhat.

V jednom japonském filmu se samurajové učí po zápaďácku běhat, nejde jim to. Oni se pohybují malými krůčky, sice rychle a stále vystředění, avšak snaživý lektor, který jim vzorově předvádí náš normální běžecký způsob, je snadno nechá za sebou.

začátek nové éry sportu

Zdá se, že už končí doba, kdy jsme si mohli ze sportovců utahovat jako z poněkud jednostranně specializovaných jedinců, kterým se muskulatura vyvinula na úkor mozku.

Mezinárodní sdružení DCA a MRSC, zaštiťující rozhodující sportovní organizace na planetě, jsou jen krůček od prosazení klíčového rozhodnutí, po němž fanoušci, zejména ti náročnější, volali prakticky od vzniku západní tradice sportu jako takové.

olympiáda, jak ji Pámbu stvořil

Při novověkém znovuzrození olympijské tradice se s nemístnou samozřejmostí ignoroval významný – pro mnohé z nás by byl jistě nejvýznamnější – rys antických her: totiž, že atleti byli nahatí.

Gymnasta znamená původně naháč a gymnázium byl tréninkový areál pro olympijské naháče.

Subscribe to sport