životní prostředí

co pro vás znamená vaše přírodní zahrada

Dana Zajoncová z časopisu Veronica mě vyzvala k odpovědi na anketní otázku „co pro vás znamená vaše přírodní zahrada?“. Naše zahrada je sice přírodní proti naší vůli, ale budu z toho asi muset udělat přednost.

skládky v hlavě

Zuzana Vlasatá, která má na starosti publikace Hnutí DUHA, se mi ozvala s tím, že bych se v knížce o udržitelnějším a šetrnějším životním stylu „hezky hodil do odpadů“. Ukázka kapitoly mě přesvědčila, že z toho může být docela dobrá publikace. Můj podíl bude jen takový ten zpestřovací rámeček bokem. Ale jak jsem to psal, text dopadal čím dál závažněji, tak se nevyděste:

rozhovor Víta Kouřila a Vojtěcha Pelikána pro Sedmou generaci

V severní Kalifornii jsem potkal dvoumetrového indiána z kmene Kuruků – svalnatý, vlasy černé až do modra, orlí nos i orlí duch, opravdové zosobnění ušlechtilého divocha z našich dětských her, Pierre Bryce byl vedle něho ošklivé káčátko. Říkal mi, že má jakousi organizaci, která se jmenuje Desátá generace. Ten název prý pochází ze starého indiánského zvyku: když se mělo něco plánovat, stařešinové se pokusili uvidět konsekvence toho rozhodnutí po uplynutí deseti generací.

za biodiverzitu v politice…

Jak už vycítila Zuzi, po předehře o plýtvání následuje další krok, v němž se otevřeně hlásím k podpoře Zelených. Byť jsem zde dříve pochyboval, zda by člověk vůbec měl sdělovat, koho plánuje volit. Nikoho tím zpravidla nepřesvědčí, lidi jinak blízké jenom naštve a svým dílem přispěje k primitivnímu zfanouškovatění (v podstatě totéž co zfanatizování) politiky.

jednotka plýtvání

Strčím do kotle deset polínek a ohřeju tím kubík vody ke koupání nebo v přechodném období vyhřeju celej dům. Zní to idylicky, přiložit pár polínek. Jenže já si pamatuju ten strom, bylo mu dvacet let.

Bacha, jdu hrát na city. Ten strom se tlačil ke slunci, vzpíral se větru, rok co rok se obaloval dalším letokruhem, vůní přivolával opylující hmyz a vděčné lýkožrouty, měl své radosti a starosti…

otázky topičovy

Naštěstí tyto stránky někdy navštěvuje i jistý fyzik plazmatu, takže se mám na koho obrátit.

strojový park

Cvičit se má brzo ráno, nejlíp právě před rozbřeskem, to je vůkol nejvíc Qi. A musíte vyrazit ven, na volné prostranství, nejlíp k nějaké borovici, pod střechou lze cvičit jen v nezbytném případě. Nejde o žádnou pověrčivost, každý si to může zkusit – příliv vitality z časného cvičení venku je skutečně neporovnatelný s cvičením během dne. Vím to, ale chodím spát spíš pozdě, a tak někdy za svítání teprve dokončuju svoje večerní cvičení.

Subscribe to životní prostředí