taiji pro introverty

Friday, 14. January 2005

11.01.2005 10:12:09 Dobrý den, vo vasom clanku o taiji, spominate ze taiji je cvicenim pre vsetkych, velmi sa mi tiez pacilo prirovnavanie predstavu o taiji ako o starcekovi cviciacemu v parku… rad by som sa spytal ci je cvicenie taiji podla vas vhodne aj pre mladych ludi, po precitani asi jednej knihy o taiji (asi amerického povodu)som dosiel k nazoru, že tento sposob pomaha introvertnej casti nasej povahy a ide skor o dusevne cvicenie ako o bojove umenie. je to podla vas tak? Inac bol som na vasej vystave v brne, a strasne ma oslovil ten vztah malovanie vs. taiji, ktory z vasich obrazov dycha… tot vše s pozdravom matej

Matěji, díky za dopis, dovolil jsem si dát váš vzkaz sem, třeba k tomu bude něco mít ještě někdo jiný. (Vzkazy málo čtu, je pro mě lepší, když najdu reakci v komentářích.)

Taiji je, jak jistě víte, nejen název bojového umění, ale taky jeden z klíčových pojmů čínského myšlení, to je to populární logo dvou „ryb“, jin a jang ve vzájemném vztahu. Takže kdyby taiji bylo jen pro introverty, přestávalo by to být taiji, protože by mu scházel právě ten opačný doplňkový prvek. Ale máte pravdu, že se často cvičí unyle a povzneseně, takže to vypadá jen jako kratochvíle pro ušlechtilé duchy. Naštěstí původní styl Chen (čti: Čchen), který cvičíme, obsahuje jak pomale plynoucí pohyby, tak prudká explozívní vydání síly; prostě celou škálu. Když se taiji začnete učit, tak je ovšem ve většině škol včetně Chenu normální, že se cvičí pomalu (přes pomalost se uvolníte, přes uvolnění se v tom usadíte, přes usazení ucítíte peng a střed, a pak už to jede…), protože zpomalení je jako časová lupa, v které zkoušíte artikulovat to, na co pak v reálu máte zlomek vteřiny. V počátečním období bych se teda nedivil, když někdo k taiji bude potřebovat ještě doplňkový sport, ale časem se dá vyblblnout dokonale i jen ze samotného taiji. Můžete cvičit podle nálady pomalu nebo skákat jak jojo.

Sám to používám naopak: podle toho, jak ráno cvičím, tak odhaduju, jaký to bude dneska den (a týden, měsíc, rok…).

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.