skrytá většina

Sunday, 23. January 2005

Jan Turner říkal, že jel tramvají do ateliéru na Václavák v době, kdy davy zrovna slavily vítězství z Nagana. Nepoznával vůbec, co to je všude za „voliče“ – sjeli se tam i mimopražští a byli podivně jiní, než vzorek, který člověk normálně potká v tramvaji. Zdá se, že se Turner setkal s většinou, s tou záhadnou masou, která je většinu času kdesi zašitá a nikdo neví kde, a pak šokuje ty míň populistické politiky při volbách a je odpovědná za vysoký náklad Blesku.

Musím říct, že jsem Blesk v životě nečetl, neviděl jsem žádný film Zdeňka Trošky, neznám ani jednu písničku od Ivety Bartošové – ačkoli jsem s ní jednou vystupoval v nějakém trhlém pořadu na Primě a hezky jsme si popovídali, říkala, že „taky maluje“, já jsem jí zas řekl, že „taky zpívám"; neměl jsem to srdce jí sdělit, že ji vůbec neznám – neznám ostatně kromě Láska je láska (ta se mi líbila!) žádnou písničku ani od Lucie Bílé; četní pro mě dokonale neznámí lidi jsou označováni za české celebrity, a tak ani netuším, kdo s kým zrovna žije nebo nežije. Nevím dokonce ani jak vypadá známá česká tajčistka Zora Jandová. Mám zkrátka jakýsi výpadek, neschopnost pochopit většinu, nebo vůbec si všimnout její existence. Nejsem v tom sám, možná i Turner a většina lidí, s kterýma se potkávám, náleží do menšiny, která pro většinu nemá odpovídající smysl. To je bezpochyby neodpustitelný prohřešek, i když to tak je možná zcela zákonitě.

Před lety jsme koupili kameru systému Super Hi8, který byl sice lepší než běžný systém VHS, ale bůhvíproč se rozšířil míň než to humpolácké VHS. V polovině 90. let jsme přilnuli k počítačům Apple, tehdy zajisté lepším strojům než PC, ale zůstaly v zanedbatelné menšině. Na PC dodnes neumím ani zavřít okno, ale většina písíčkářů na druhé straně ani neví, že Mac existuje. I auto nám Volkmar sehnal menšinové, Range Rover, koukáme víc na druhý kanál České televize, posloucháme BBC a Vltavu, nemáme tendenci volit nejsilnější strany, hrál jsem muziku, která se v hudebních časopisech nepěkně nazývala alternativní, cvičím styl taiji, kterému se věnuje jen několik málo procent ze všech cvičenců taiji. A tak podobně; mnoho z těch menšinových voleb bylo prokazatelně kvalitnějších, ale přesto zůstaly menšinové. Může jít klidně taky jenom o snobárnu, mě to připadá ale spíš jako věčný zápas, pouze nevím s čím vlastně.

původní komentáře: 

1 Mýty x, z, k.. MV WWW 12.08.2005, 02:24:43

Máš potřebu žít v jiných mýtech, v jiném mýtickém kódu. Majoritní je kód Blesku, denního tisku, Hokeje, PC, jednoduchosti, spotřeby, „praktičnosti“ versus kvalita, složitost, elitaření, pochyby. Tyto mýtické kódy se ale občas nepříjemně protínají ("povahy lidské kaluže vody jsou")a ikdyž jsou proti sobě mohou jít jenom pospolu. Známá věc, že kde je nejprodejnějnější druh věcí je i jeho opak v undengroundu etc.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.