úleva

Tuesday, 25. January 2005

Od minulého týdne, kdy jsem svolal poslední schůzi starého senátu, a kde jsme zvolili nového předsedu, se pozoruju a pokouším se zjistit, jestli je to pro mě úleva nebo co vlastně.

Za tři roky jsem si tak zvykl, že mám na krku tohle vážené těleso, které na AVU čítá 32 (!) senátorů, až jsem měl pocit, že mi berou hračku.

Jsem rád, že mě tehdy kolegové zvolili, protože mě tím donutili se tak znovu narodit, tentokrát v reinkarnaci do činitele. To pro mě byla zjevně zcela nevhodná role, herci tomu myslím říkají protiúkol. (Pamatujete si, jak nás učili: sčítanec, sčítanec, součet, činitel, činitel, součin, dělenec, dělitel, podíl… Jak bylo odčítání? Už nevím. Vlastně asi menšenec, menšitel, rozdíl, když tak mě opravte. Já jsem odjakživa usiloval nebýt sčítancem a stával jsem se tak nutně dělitelem – pokud ze mě rodina a škola zrovna neučinila dělence.) Bylo to stejné, jako se naučit čínsky. Ale myslím, že vesměs všichni nakonec uznali, že jsem se na to nevybodnul, a že existence senátu na škole byla citelná. (Měl jsem k senátu několik „projevů“, podívám se, jestli jsou publikovatelné, a když tak je sem taky vylepím.)

Na schůzi jsem před hlasováním ještě vyhlásil přestávku, aby se kolegové mohli na novém předsedovi a místopředsedovi taky trochu domluvit. Na chodbě (neboli „lobby") jsme si řekli, že by nám většinou vyhovoval Kotalík. V té chvíli jsem nemohl povědět, co si sám víc přeju: jestli s nově překonfigurovaným senátem dokončit onu spoustu nadějně rozdělaných věcí, anebo se raději věnovat něčemu jinému, pro mě vhodnějšímu. Obě alternativy byly vlastně příznivé. Ale stejně mě pak několik následujících dní dostihovala myšlenka, že jsem měl nechat proběhnout řádný „souboj idejí“, v němž by kandidáti vyložili svůj program. Tak to bylo i plánováno, jenže kolega nebyl bohužel na zasedání přítomný, a prezentovat jen svou verzi mi připadalo neslušné. No, snad se dalo spoléhat na to, že si každý dokáže domyslet, jaký druh energie bude nový senát mít s tím nebo oním předsedou.

Jeden z hlasovacích lístků obsahoval kromě mého jména ještě srdíčko, úsměv (a dokonce nevímproč i českou vlaječku…), Zabral jako antidepresivum. Teď po týdnu už skutečně převažuje pocit osvobození od těžkého nákladu. I když…

původní komentáře: 

1 matematika martin 15.01.2006, 18:22:12

potřebuji všechny vzorečky např.menšenec menšitel a tak dále potřebuji ihned děkuji

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.