dokonalé nahrávky

Monday, 31. January 2005

Futuristická archeologie, nové progresívní odvětví klasické disciplíny, označuje polovinu 80. let za přelom, od něhož nebude možno nadále zjistit některé rysy doby. Příčinou je masové rozšíření digitálního záznamu zvuku, který tehdy vystřídal záznam analogový, poněvadž poskytoval lepší výsledky ve většině parametrů, zejména v dynamice a odstupu signálu od šumu.

Při nedávných výzkumech se však ukázalo, že například klasický analogový záznam na gramofonové desce, dokonce už v té podobě, jak ho vynalezl Edison, přenáší do záznamového média zvukové vibrace nejen vlastní hudby, ale současně též chvění zvukového pozadí, takzvaný „šum světa“. Exaktní vědecké přístroje umožňují tuto jinak nežádoucí složku spektra analyzovat a porovnávat s předchozími vzorky. Použijeme-li dostatečně jemnou aparaturu, můžeme ze starých elpíček identifikovat chvění nejen nahrávacího studia, nýbrž i celé tehdejší krajiny, a dokonce i samotné zeměkoule a nakonec celého vesmíru.

Se správě vybavenou diskotékou pak dokážeme pokrýt celá časová údobí od počátků gramofonového průmyslu až do 80. let. Sémantická analýza vzorků šumu přivedla futuristické archeology k hypotéze, že klastrování jemných fluktuací odpovídá slabikám, slovům a větám, ne nepodobným například velrybím zpěvům. Nadějný rozvoj zkoumání tohoto vzrušujícího fenoménu, který by natrvalo dokázal potvrdit nebo vyvrátit Macbethovu intuici, že život je jen nesmyslná a blbá příhoda z natáčení (a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing), byl bohužel znemožněn nástupem digitálního záznamu, což jak víme není nic jiného než řada inertních čísel.

původní komentáře: 

1 Sum celaskonu ve sklenici vody pc5 02.02.2005, 16:21:32

Nic proti New age optimismu, ale at mi nekdo predvede techniku a algoritmy, kterymi se ze starych elpicek vypreparujou zpet vsechny ty sumy. Potreboval bych dukaz, ze zkresleni vznikajici pri zapisu na nosic a pri cteni z nej nema vyssi hladinu nez ta informace, kterou z toho jde tahat. Uplnej laik v tom nejsem, takze polovicate dukazy na me nestacej.

2 koko WWW 02.02.2005, 18:18:09

ahoj, neboj, jedná se o žánr „článek ze 100+1“, případně článek z Ábíčka, Zápisníku, Květů nebo jak se jmenovaly ty časopisy; vylepil jsem právě do bloku další toho druhu, který také referuje o nahrávkách, tentokrát však vysvětluje záhadu ztracené hmoty ve vesmíru..

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.