blansko

Tuesday, 24. May 2005

Před třemi lety jsem měl výstavu v Blansku, níže vlepím text, který jsem měl k té výstavě (protože na něj potřebuju udělat odkaz a nechce se mi ho dávat na moje stránky)

Ahoj, nechceš přijet do Blanska? Mám u Ivany Mašátové v městské galerii výstavu, krajinky, něco jako bych byl „malíř vysočiny“, opravdu příšerné. Jsou tady věci i třicet let staré, které už vyhnily z rámu (fakt), vedle toho akvarely z nejposlednější doby, kdy chodím ven si malovat „jen tak“. Některé jsou z Kuksu, něco přímo od nás a z Veveří. Vlastně mě to asi dost baví, i když nemám iluze o svých krajinářských vlohách. Pro mě je krajina vždycky moc daleko, nedá se uchopit. Raději teda maluju jenom ten vzduch, jelikož ten sahá až sem, až k nosu nebo na panenku oka. A vzduch s sebou nese i barvy, s nimi i tvary, a když ho trochu věrně namaluju, tak to celé nakonec vypadá dokonce jako krajinka. Ostatně ta skutečnost, že člověk nemaluje domečky a stromečky, ale celé zorné pole docela naráz, způsobuje zvláštní zážitek, vidění, onen „velký pohled“, který popisuju v Úžasu. Občas v přitažlivé síle pohledu tanu tak nevývratně, až se lekám, že se nemusím vrátit. Ale v zásadě z toho mám tak trochu poťouchlou radost, že se jenom dívám, těším se z toho, jak věci vypadají, a že si tuhle prostou potěchu, simple pleasure, ke všemu ještě namaluju. Co s ní taky dělat jiného! Nakonec od malířů by se dalo očekávat, že se budou až obsesívně rádi dívat, a ještě k tomu si to malovat ? tak se mi to zdá jednoduché. Kdoví jestli jednoho dne nebudou malíři definovaní jako úchyláci, kteří si k rozkoši z pohledu na rozdíl od ostatních nemusí brát žádné pomocné látky.

Vystavuju tady vedle sebe současně ty krajinky, svoje „normální obrazy“ i kresby. Asi to vypadá jako výstava tří lidí, ale v tomhle ohledu netrpím žádnými objevnými pocity, rozhodně to není „postmoderní koncept“. Prostě mi to sedí k těmto místnostem s celkem pěkným světlem a proporcemi, se stropy vyšperkovanými nevkusnými koženkovými podhledy, kde jednou instaluje Kolíbal, a jindy proběhne prodejní výstava artprotisů. Krajiny vystavuju vůbec poprvé, a je to pro mě tak trochu potupa, poněvadž jsem je vždycky považoval za uboze komerční žánr. To už je ovšem bezpředmětné: vždyť co se komerční úspěšnosti týká, nemohou konkurovat mým normálním obrazům… Už před lety jsem vinou znechucení nad galerijním provozem došel k prvnímu ústupku, jímž bylo poznání, že obrazu je nejlíp, když může bydlet s lidmi v jednom pokoji. Dneska už jsem tedy s to dodávat pro tento účel „umělecké originály“ krajinek. A nejen já, vidím stále více lidí (pravda, někteří byli nebo jsou mí studenti, kdo ale koho ovlivňuje?), kteří bez předpojatosti malují viděné věci… Zajímá je, jak věci akutně vypadají, proto nemalují podle fotek, nýbrž se ocitají přímo před motivem, a z množství jeho podob některou přes nedokonalost techniky propasírují až na plátno nebo na papír. Vzrušuje mně tato metoda, protože je tak obyčejná, normální. Před patnácti lety jsem psal o normálním malování, a pořád je postrádám, pořád vidím, jak se do kadlubu přidává něco navíc, o čem si autor myslí, že právě to z věci udělá umění. Ale nevylučuji, že u krajinek existuje naopak zvýšená pravděpodobnost, že s uměním až tolik společného mít nebudou. Budou to jen obyčejné malby a malůvky. So what?

Asi za tři týdny mám výstavu v Malé galerii fotografii v Liberci, dělá ji Jaromír Typlt, pak možná něco ve Vrchlabí. Josef Chloupek v Brně dokončil stavbu své nové galerie, je krásná, tam snad taky výhledově něco bude. Vidíš, že se pomalu zas vracím k vystavování, v listopadu to bude celé první patro Domu umění v Brně, cca 800 m2!

Tady v Blansku to trvá do 5. května, kdyby sis chtěl něco koupit, musíš mi dát vědět osobně, nemám na nic stanovené ceny, odvádí mi to myšlenky. Pošli mi mail na kokolia zavináč email.cz nebo nech zprávu na www.kokolia.cz.

Omlouvám se, že píšu jenom o svých věcech, jistě to chápeš, mám jich zrovna plnou hlavu, příště mi napiš zase ty něco o sobě! Zdravím tě! Kokolia.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.