češskaja pajezija

Friday, 29. July 2005

Přišla mi z Ruska bichle vázaná v lidské kůži, tvrdá vazba se zlatýma bukvama, vypadá jako dodatek Stalinových spisů, má asi šest set stran, jsou v tom básně asi stovky českých básníků v ruštině i češtině, zkompiloval to Dalibor Dobiáš, který zřejmě učí češtinu v Moskvě na univerzitě. Úctyhodné dílo, a dokonce čtivé, bez nucení jsem se básněmi probíral aspoň hodinu. Někteří básníci strašně básní, jakoby se báli, že to bude vypadat moc obyčejně, ale pak jsou jiní, za všechny Ivan Wernish nebo Krchovský, kteří rovnou píšou poezii. Nemůžu moc kritizovat, protože tam mám taky dva texty, jeden pro E a druhý pro Dunaj, a připadají mi bezbranné a nesouměřitelné se skutečnými básněmi.

Vůbec si neumím představit, jak ten Daniel Dobiáš mohl dát takovou šílenou věc dohromady, oslovit tu spoustu lidí, koordinovat překlad, dělat korektury atd.

Když je řeč o poezii: v časopise Tvar mi dali několik básní na přečtení, bez uvedení jmen autorů; mají tam rubriku Čtenář poezie, kde se jim vždycky někdo k básním vyjadřuje. Už jsem si to přečetl, skoro nikoho jsem nepoznal, ale zato jsem se mohl konečně pomstít za všechny ty chvilky poezie a recitování u pomníků; vyjde to asi až někdy po létě, ještě jsem to neodeslal.

původní komentáře: 

1 stiskni tisk II / Debufet za 10K Martin WWW 11.08.2005, 20:04:28

Tvar je druh tiskoviny, kterou necte nikdo koho znam, a to lidi pro nez by mohl byt urcen jen dost. Pravdepodobne se mu nikdo nesnazi vtisknou tvar, je to pak stejne bezbrehe jako net. 10 Kc me na przske ulici prisla mala knizka „Dusiva kultura“ od Debufeta, neco je prekonane, ale lisi se to od navodu vetsiny modernistickych maliru, kteri popisuji jen svuj zpusob prace. Pekna je pasaz o ministerstvu kultury, aktualita dnesniho dne, kde zminuje, ze dany post je urcen k vytvareni podminek pro ctenare a pasivni vnimatele umeni, nikoliv pro tvurce samotne, pro nez je spis policii. Takze jsem pro zruseni ministerstva kultury a vsech alibi.((::

2 já ho mám za 129.. kokolia WWW 11.08.2005, 21:31:13

Jak píšu u přetištěného rozhovoru D.Ž.Bora pro Tvar níže, trafikanti Tvar vůbec neznali, a když jsem se jich ptal: máte Tvar?, dívali při vrtění hlavou pátravě se kolem mně, protože to vypadalo na nějakou legrační otázku pro skrytou kameru.

O Debuffetově Dusivé kultuře mi napsala Jitka Havlíčková, že by to měla být povinná četba.

Add new comment

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.